Ankara dolmuşları-101

Erdem Ceydilek tarafından

1 numaralı koltuk: En stressiz koltuklardan biridir. Yer verme gibi bir problem oluşmaz. Yaşlıların ve kadınların o koltuğa oturmamaları gerektiği, yazılı olmayan kurallar sayesinde bilindiği için gönül rahatlığıyla yolculuk yapılır. Dolmuşun kalabalık olduğu durumlarda iniş dert olabilir çünkü yan kapı genelde çalışmaz hatta kapı açma kolu sökülmüştür. Emniyet kemeri gibi bir olanak da yoktur hiçbir ön koltukta. O yüzden güvenlik konusunda sıkıntı çekilebilir. Bu koltukta oturan yolcunun gazete, dergi, kitap gibi şeyler okuyarak yan aynayı kapamaması ve lüzum görüldüğü takdirde, yan dolmuşla yapılan “para bozdurma” işleminde aracı olması gerekmektedir.

2 numaralı koltuk: Bu sıradaki koltuğun ne tam iki kişilik ne de tam üç kişilik olmasından dolayı, fiziksel olarak en problemli koltuklardan biri 2 numaralı koltuktur. Büyük ihtimalle sağ lob dışarıda kalacaktır. Bu koltuğa oturan kişinin bir diğer adı da “asistan yolcu”dur çünkü dolmuş içi para transferi konusunda en kritik rolü bu yolcu oynar. Para sirkülasyonunda bu yolcunun eline değmeyen hiçbir para yoktur. Bu nedenle oldukça stresli bir koltuktur. Öte yandan yolculuk boyunca işe yaramış olmanın hazzını yaşayabilirsiniz. “Yirmi liradan iki kişiiiii” diye bağırarak topluluk önünde konuşamama fobinizi yenebilirsiniz.

(ikili koltuklardan birini unutmuşuz ya la! neyse 5-6 ve 7-8 sırasından pek de bir farkları yok zaten)

3 numaralı koltuk: 2 no’lu koltukla benzer bir derdi yaşayan bu yolcu, iki lobu da kurtarmış olsa da, bacaklarını birbirine yapıştırmalı, mümkün olan en az yeri kaplamaya çalışarak yolculuk etmeli, sağdan ve soldan gelen vücut ısılarına karşı göğüs germelidir. Lüzum görülürse, 2 no’lu yolcuya para sirkülasyonunda yardımcı olabilir.

5 ve 7 numaralı koltuklar: İndi-bindi yapılacaksa tercih edilmeli, yoksa dolu bir dolmuşta en stresli dakikaları geçireceğiniz yerlerdir. Yerinizi vermeniz konusunda mobbing mağduru olabilirsiniz.

6-8-11-12 numaralı koltuklar: Stratejik olarak en efektif koltuklardır. Ne para transferine karışırsınız ne de yer verme konusunda stres yaşarsınız. Dolmuşun ani hareketlerine kafanızı camdan koruduğunuz müddetçe uyuyor numarası yapabilirsiniz.

9-10 numaralı koltuklar: En ferah yeri sağlarlar size ama bir yerden tutunmayı unutmamanız tavsiye edilir. Aksi takdirde öndeki boş alana doğru ani bir frende uçma ihtimaliniz yüksektir.

Tüm bu değerlendirmeler sonucunda koltukların fiziki olarak rahat yolculuk, yeri muhafaza etme, iniş kolaylığı ve para transferine dahil olmama açılarından sıralamaları şöyle oluyor:

Fiziki olarak rahat yolculuk etme ihtimali:

1>5>7>6>8>9>10>4>>11>12>2>3

Yeri muhafaza etme ihtimali:

1>12>4>11>3>8>6>10>9>2>7>5

İniş kolaylığı olasılığı:

5>7>2>9>10>6>8>11>3>1>12>4

Para transferine dahil olmama ihtimali:

12-11-10-9>1>8>6>4>7>5>3>2

(ve evet cumartesi gecesi saat 02:45’ye yayımlıyorum bu yazıyı!)

About these ads